Добри практики: средно образование
Вече представихме различни принципи и подходи, но несъмнено жадувате за конкретни примери. По-долу ще намерите списък с актуални добри практики от цяла Европа.
Практически сценарий за средно образование
Hate Out! Игра: може ли речта на омразата онлайн да се счита за нормална? - Италия
Целева група: средно образование
"Hate Out!" е ролева игра, която цели играчите да научат повече за речта на омразата онлайн. Играчите влизат в ролята на членове на общността, които се сблъскват с различни случаи на реч на омразата онлайн, преживявайки сценарии от реалния живот.
Включвайки се в тези ситуации, играчите се научават да оценяват критично реакциите си към речта на омразата и да разбират нейното въздействие върху тяхната общност. Целта на играта е да повиши критичното мислене и цифровата грамотност сред младите хора. Учениците могат да играят тази игра индивидуално.
Играйте играта на тази платформа.
Създайте своя собствена конспирация - Белгия
Целева група: средно образование
В края на поредица от уроци, посветени на теориите на конспирацията и пропагандата, учениците на фламандската учителка Сара де Йегере ще работят по групи, за да създадат своя собствена теория на конспирацията. Те използват научените ключови аспекти на една теория на конспирацията, за да създадат своя собствена.
Как?
Започват с важно събитие или несправедливост в обществото, които ги вълнуват или притесняват. След това започват да търсят потенциални целеви групи за своята конспирация. Тя може да бъде свързана с по-широк контекст, например с правителството. По този начин теорията на конспирацията се изгражда стъпка по стъпка.
След това учениците ще продължат да създават кампания, използвайки цифрови инструменти, за да убедят съучениците си в своята теория на конспирацията. Те създават фалшиво съдържание, така че трябва да внимават да обяснят на хората извън училищния контекст, че това са фалшиви новини. Те правят това, като използват хаштагове.
Допълнителни ресурси за това как работи дезинформацията: https://defacto.space/bg/zone-2-tools-bg/
Работилница в кутия - Ирландия
Целева група: средно образование
Работилницата в кутия предоставя на учители, библиотекари, лидери на общности и други преподаватели ресурсите, необходими за провеждане на работилница "Бъди медийно умен", в която участниците могат да научат как да се ангажират с цифровото медийно съдържание, както и за проблема с дезинформацията и нейното въздействие върху обществото.
Работилницата обхваща следните теми:
- Информационен безпорядък
- Потребление на цифрови медии
- Представяне и манипулиране на медиите
- Работата на алгоритмите и как те влияят на онлайн преживяването ни
- Предразсъдъци при потвърждаване
- Най-добри практики за достъп и оценка на медийно съдържание и информация, особено онлайн
- Критично мислене
Допълнителни ресурси: https://defacto.space/bg/io1-f-bg/ https://factcheck.bg/wp-content/uploads/2023/05/Fact-checking-bg-Guide.pdf
Психичното здраве и медиите - Финландия
Целева група: средно образование
Учениците научават за дигиталното благополучие чрез инфографика. Чрез нея обмислят медийното си поведение от гледна точка на психичното благополучие през изминалата седмица. Те анализират навиците си, споделят констатациите си в групова дискусия и набелязват ключови области за подобрение. В този процес учениците разработват стратегии за насърчаване на по-здравословни отношения с медиите и подобряване на цялостното им благосъстояние.
Дейността се състои от:
- Какво е цифрово благополучие?
- Здравето на мозъка и медиите
- Психично здраве и медии
- Използване на медиите и грижа за себе си
- Коментиране и обсъждане на темата от гледна точка на учениците
Повече информация можете да намерите на mediakasvatus.fi и да изтеглите инфографиката.