Как да преподавам по ефективен начин?
Преди да навлезем в преподаването на медийна грамотност, искаме да разгледаме ефективните дидактически принципи на преподаване. Как да преподавате ефективно? Как можете да преподавате така, че учениците да имат по-големи шансове за успех?
Тим Сурма (директор на ExCel) е събрал дванадесет градивни елемента за ефективна дидактика. Тези градивни елементи не са "ракетна наука". Някои от тях може да ви се струват очевидни и вероятно вече са интегрирани в собствената ви практика и преподаване, но изричното им повторно посочване може да послужи като напомняне да им обърнете отново внимание. Например повторението е един от градивните елементи - нещо, което правим и сега!
- Активирайте съответните предварителни знания, опреснете знанията и уменията, овладени в предишни уроци.
Осигурете ясни, структурирани и предизвикателни инструкции. Посочете и целта на урока.- Използвайте много примери.
- Повтаряйте редовно. Разпределете възможностите за практикуване във времето.
- Осигурявайте подкрепа на учениците при трудните упражнения и постепенно я намалявайте.
- Проверявайте с въпроси дали учениците разбират материала.
- Търсете методи на преподаване, които да ангажират активно всички ученици.
- Използвайте тестовете като стратегии за учене и практикуване.
- Давайте възможност за активно осмисляне на материала.
- Осигурявайте системна обратна връзка, която подтиква учениците да мислят.
- Редувайте видовете упражнения.
- Научете учениците си как да учат ефективно.
Surma, T., Vanhoyweghen, K., Sluijsmans, D., Camp, G., Muijs, D., & Kirschner, P. A. (2022). Wijze lessen: Twaalf bouwstenen voor effectieve didactiek (5th ed.). Meppel: Ten Brink Uitgevers.
Можете да използвате всички 12 градивни елемента в класната стая, както в контекста на медийната грамотност, така и в по-общ контекст.
Медийна грамотност в моя клас - трябва ли да използвам дигитални инструменти през цялото време?
Не, със сигурност не! Дигиталните инструменти и технологиите не трябва да бъдат цел , а по-скоро средство за постигане на образователните цели. Технологиите могат да отвличат вниманието в класната стая, така че е най-добре да ги използвате по ефективен начин, в комбинация с един от дидактическите градивни елементи, изброени по-горе. Важно е да се поддържа баланс, като използването на дигитални инструменти се адаптира към конкретните нужди на урока и учениците. Дигиталните инструменти със сигурност могат да бъдат част от преподаването на медийна грамотност в класната стая, но не е необходимо да ги използвате постоянно