Не забравяйте емоциите на учениците си

Значението на справянето с емоциите онлайн


В предишните модули вече разгледахме същността на медийната грамотност: да използваме медиите активно, съзнателно и критично. Въпреки това не е достатъчно учениците само да знаят как да правят това; те трябва действително да го прилагат на практика. Изключително важно е учениците не само да имат знания и умения, свързани с медийната грамотност, но и да ги прилагат в действие. Те трябва да се научат как да прилагат уменията си за медийна грамотност, за да регулират емоциите си, докато използват социалните медии, например. Изследванията показват, че младите хора, които правят това, изпитват по-малко негативни емоции и имат по-високо самочувствие (Schreurs & Vandenbosch, 2020).


Пример:

Когато едно 15-годишно дете попада на идеален профил в Instagram, то може и да разбира, че човекът зад него не винаги има идеален живот. Въпреки това, те все още може да се сравнява и да изпитва завист, защото не знае как да постъпи в тази ситуация. От друга страна, друг може да усвои стратегии за справяне, като например да премахне профилите, които предизвикват негативни емоции. Дори и да знае какво се прави обаче, не означава, че действително ще постъпи така.

Ето защо е важно учителите да разработват дейности, които насърчават учениците не само да мислят критично за социалните медии, но и да действат ефективно онлайн. По този начин учениците стават не само медийно грамотни, но и устойчиви и самоосъзнати в своите онлайн взаимодействия.

Schreurs, L., & Vandenbosch, L. (2020). Introducing the Social Media Literacy (SMILE) model with the case of the positivity bias on social media. In Journal of Children and Media (Vol. 15, Issue 3, pp. 320–337). Informa UK Limited. https://doi.org/10.1080/17482798.2020.1809481

Проверете какво вълнува учениците

Когато обсъждате с учениците си емоциите в социалните медии, е полезно да им предложите стратегии за управление на тези чувства. Освен това е ценно да насърчите учениците да споделят собствените си подходи за справяне с конкретни ситуации в социалните медии. Те със сигурност имат добри механизми за справяне, като например да се доверят на приятел или да си вземат почивка от смартфона.

За да поддържате безопасна учебна среда, можете да представите измислени сценарии, в които хората се ориентират в различни онлайн взаимодействия. Например, сценариите могат да са свързани с откриването, че приятели са се събрали без тях и да видят това в социалните медии, или да се чувстват изключени, защото приятелите никога не ги отбелязват на снимки.

Надграждайки модул 2, в който видяхме, че е важно да питате учениците си какво правят онлайн, можете да създадете упражнение, в което да говорят за емоциите си, породени от онлайн съдържанието.

Този подход се основава на теста Vibe Check (Mediawijs, KU Leuven & WAT WAT - Белгия).
Допълнителни ресурси можете да намерите тук:

https://www.safenet.bg/wp-content/uploads/2015/05/mladite_hora_mezhdu_virtualnoto_i_realnoto.pdf




Complete and Continue