Набор от дидактически подходи за преподаване на медийна грамотност

Както се казва във видеото, няма универсален подход за преподаване на медийна грамотност. Трябва да вземете предвид някои фактори, като собствения си стил на преподаване, образователния контекст и учениците, които имате пред себе си. Съществуват различни подходи към медийната грамотност.


Във видеото разгледахме някои възможности. Сега се гмуркаме в 2 други подхода, за да ви предоставим още малко вдъхновение: петте “C” и ученето, основано на проучване.


Петте стъпки

Това са 5 етапа от рамка, която можете да използвате, за да изградите своя урок по медийна грамотност. Педагогическият подход се фокусира върху повторението, активното участие, активното учене, рефлексията и използва конкретни примери от реалния свят, за да пренесе темата в класната стая. Той предлага динамична рамка за ангажиране на учениците с темите за медийната грамотност.

Петте стъпки са: (1) ангажиране, (2) обяснение, (3) упражнение, (4) заключение и (5) продължение. По-долу ще обясним петте етапа.


1. Ангажиране

Започнете, като стимулирате любопитството на ученика и свържете темата с ежедневния му опит. За да предизвикате интерес, използвайте реалистични примери, увлекателни задачи и предизвикателни въпроси или дилема по темата.

Започнете урока например с кратък видеоклип или тест, който подтиква учениците да обмислят как медийната тема влияе на решенията, които вземат всеки ден. Това създава възможности за по-задълбочено изследване.


2. Обяснение

След като привлечете интереса, навлезте повече в теоретичната част и предоставете по-задълбочено съдържание. Разделете трудните идеи на поносими части, за да се запознаят с концепцията. Обяснителните видеоклипове са чудесен начин за обясняване на трудни теми.

След като се запознаят с концепцията, задайте им рефлексивни въпроси: “Какво мислите за концепцията?”, “Как бихте постъпили, ако това се случи в близкото ви обкръжение?”... Предоставяйте достатъчно примери.


3. Упражнение

Потопете учениците си в реални ситуации, за да разширите обучението им и да излезете извън рамките на теорията. Организирайте дискусии за концепцията, позволете им да създадат конкретни решения на проблема, използвайте ролева игра, за да преживеят наистина концепцията.

Тези практически упражнения не само помагат на учениците да разберат какво са научили, но и им предоставят реални умения, които могат да използват извън класната стая.


4. Заключение

Помогнете на учениците да направят изводи и да потърсят положителни резултати от концепцията. Фокусирайте се върху това как могат да използват тези положителни аспекти в ежедневието си и ги насърчавайте да мислят за това, което са научили: “как могат да го използват, за да се справят с проблеми в ежедневието си?”. Дайте им полезни съвети, инструменти и техники.


5. Продължение

И накрая, подчертайте значението на непрекъснатото учене и размисъл. Призовавайте учениците да поддържат любопитството си, да задават въпроси и да търсят надеждни източници на знания. Поддържайте я жива и осъзнайте важността на концепцията.


This framework is used in the EDUboxes. "EDUbox" is an educational concept developed by VRT NWS to introduce secondary school students to a specific social issue. The goal of EDUbox is to inform young people and encourage them to engage with the topic themselves.

You can find an example of the EDUbox Politics below that follows the framework of 5Cs.

Учене, основано на проучване / на решаване на проблем

Друг подход, който можете да използвате в класната стая, когато изучавате медийната грамотност, е ученето, основано на проучване. Ученето, основано на проучване, започва с проблеми от реалния свят. Тъй като медийната грамотност често е много тясно свързана с всекидневието на вашите ученици, това е добър подход за преподаване на медийна грамотност.

Както обучението, основано на проучване, така и медийната грамотност изискват умения за критично мислене. Обучението, основано на проучване, използва поредица от стъпки за намиране на отговор на определен въпрос: (1) ориентация, (2) концептуализация, (3) проучване, (4) интерпретация на данните, (5) заключение и (6) обсъждане.

Учениците преминават през тези стъпки, за да решат проблем от реалния свят, който може да бъде тема за медийната грамотност.

Някои примери:

  • Кой е създал медийното послание и каква може да е неговата цел или дневен ред?
  • Как е представена информацията и какво влияние оказва стилът на представяне върху разбирането на аудиторията?
  • Какви емоции или реакции може да предизвика това медийно съдържание у аудиторията?
  • ...

Как?

1. Ориентация: вашите ученици се запознават с темата, като разпознават важните аспекти.

2. Концептуализация: те се занимават с поставяне под въпрос на проблема и формулиране на хипотеза за това какво може да означава.

3. Проучване: учениците се захващат за работа, за да проучат отговорите на въпроса, като използват различни методи на разследване като изследване, интервюта …

4. Тълкуване на данни: те интерпретират своите констатации върху това, което са събрали.

5. Заключение: вашите ученици се опитват да дадат отговор на предложения въпрос в началото.

6. Reflektív megvitatás: A tanár és a diákok a kritikai gondolkodás mentén megvizsgálják a válaszokat, eredményeket.

Ezt a módszertant alkalmazza a Detekto tananyag 7. fejezete, amely a kritikai kérdések feltevését gyakoroltatja úgy, hogy egy a fentiekhez hasonló kutatási folyamaton vezeti végig az olvasót: https://detekto.hu/tananyag-7/

Complete and Continue