Как да преподавам по ефективен начин?

Преди да навлезем в преподаването на медийна грамотност, искаме да разгледаме ефективните дидактически принципи на преподаване. Как да преподавате ефективно? Как можете да преподавате така, че учениците да имат по-големи шансове за успех?

Тим Сурма (директор на ExCel) е събрал дванадесет градивни елемента за ефективна дидактика. Тези градивни елементи не са "ракетна наука". Някои от тях може да ви се струват очевидни и вероятно вече са интегрирани в собствената ви практика и преподаване, но изричното им повторно посочване може да послужи като напомняне да им обърнете отново внимание. Например повторението е един от градивните елементи - нещо, което правим и сега! 

  1. Активирайте  съответните предварителни знания, опреснете знанията и уменията, овладени в предишни уроци.

  2. Осигурете ясни, структурирани и предизвикателни
     инструкции. Посочете и целта на урока.
  3. Използвайте много примери
  4. Повтаряйте редовно. Разпределете възможностите за практикуване във времето.
  5. Осигурявайте подкрепа на учениците при трудните упражнения и постепенно я намалявайте.
  6. Проверявайте с въпроси дали учениците разбират материала.
  7. Търсете методи на преподаване, които да ангажират активно всички ученици.
  8. Използвайте тестовете като стратегии за учене и практикуване.
  9. Давайте възможност за активно осмисляне на материала.
  10. Осигурявайте системна обратна връзка, която подтиква учениците да мислят.
  11. Редувайте видовете упражнения.
  12. Научете учениците си как да учат ефективно.
Surma, T., Vanhoyweghen, K., Sluijsmans, D., Camp, G., Muijs, D., & Kirschner, P. A. (2022). Wijze lessen: Twaalf bouwstenen voor effectieve didactiek (5th ed.). Meppel: Ten Brink Uitgevers.

Можете да използвате всички 12 градивни елемента в класната стая, както в контекста на медийната грамотност, така и в по-общ контекст.



Медийна грамотност в моя клас - трябва ли да използвам дигитални инструменти през цялото време?

Не, със сигурност не! Дигиталните инструменти и технологиите не трябва да бъдат цел , а по-скоро средство за постигане на образователните цели. Технологиите могат да отвличат вниманието в класната стая, така че е най-добре да ги използвате по ефективен начин, в комбинация с един от дидактическите градивни елементи, изброени по-горе. Важно е да се поддържа баланс, като използването на дигитални инструменти се адаптира към конкретните нужди на урока и учениците. Дигиталните инструменти със сигурност могат да бъдат част от преподаването на медийна грамотност в класната стая, но не е необходимо да ги използвате постоянно

Complete and Continue