Всеки колега е уникален: кой от какво се мотивира?
Във връзка с теорията за самоопределянето и вътрешната мотивация първо трябва да разберете кои са специфичните мотиви и потребности. Идеята „какво за мен си струва?“
Всеки колега има уникални мотивации и професионални цели и е изключително важно да се разбере как медийната грамотност може да им помогне да ги постигнат. Някои от тях може да са мотивирани да подобрят ангажираността и компетентностите на учениците, докато други може да се интересуват от разширяване на собственото си професионално развитие. Или просто трябва да се научат как да прилагат медийната грамотност заради учебната програма.
Тест “Медиен профил”
Вече сте направили теста за медиен профил, но той може ви помогне и на вашите колегите да помислят за своя профил и мотивация. Съберете колегите си на кафе, нека да направят теста. След това обсъдете профила на всеки от тях и задайте въпроси за плановете им за прилагане на медийната грамотност през следващия месец.
Тест за мотивацията за дигитално обучение (преподаватели)
Този тест е инструмент за оценка на мотивацията, с помощта на който педагозите могат да адаптират обучението си, за да отговорят на нуждите на учениците. Независимо дали е водена от овластяването на учениците, насърчаването на информирано гражданство или снабдяването им с основни умения, тази мотивация подхранва ангажимента на преподавателите да развиват обучението по медийна грамотност.
Резултатите от теста ви поставят в съответствие с един от 12-те профила: Техничар, Професионалист, Създател на вкусове, Професор, Активист, Учител 2.0, Алт, Създател на тенденции, Наблюдател, Демистификатор, Мотиватор и Духовен водач. Повече за профилите можете да намерите на уебсайта https://setyourmotivation.com/ или да направите теста по-долу.