Неформалният начин работи най-добре!

Както видяхте във видеоклипа, привличаме и убеждаваме колеги по време на неформални контакти. Правейки това по непринуден начин, можете да се обърнете към колегите си, които имат натоварен график. Може да е трудно да се достигне до тях по официален ред. Когато обаче можете да споделите с колегите си въздействието на вашите уроци по медийна грамотност, това може да ги мотивира да работят върху собствената си медийна грамотност в класната стая.

В реалния живот виждаме, че „медийните кафенета“, „супите и приложенията“ и „edulunches“ наистина пораждат ентусиазъм за медийната грамотност, но също така са място, където колегите могат да поставят въпроси за медийната грамотност. Те служат като професионални учебни общности, но не е задължително да звучат толкова сериозно! Това може да бъде отворена общност за всички, които имат въпроси за медийната грамотност. Можете да организирате тема на месеца  или просто да оставите колегите си да представят въпрос или проблеми, с които са се сблъскали, докато са се опитвали да говорят за медийна грамотност. Ето някои въпроси, които можете да използвате по време на вашето „медийно кафене“:

  • Как използвате дадено приложение?
  • Как говорите с учениците си за фалшивите новини?
  • Какви методи мога да използвам, за да накарам учениците да разсъждават върху собствената си употреба на медиите?
  • Какъв е смисълът на авторското право?
  • Какви са най-новите тенденции в TikTok?


Като задавате умни, скромни въпроси и изразявате искрен интерес към техния опит и отношение към медиите, можете да насърчите положителната промяна. Начинът, по който формулираме въпросите си, може да предизвика саморефлексия, любопитство, диалог, откритост и нови начини на мислене у тези, които отговарят на въпросите.


Complete and Continue