Mindenkit meghallgatunk
Az iskola működésében számos szereplő vesz részt: diákok, szülők, tanárok, de a szakkörök vezetői, helyi sportegyesületek, a zeneiskola, a könyvtár, a büfé, akár a közeli kisvállalkozások is… Az iskola nem elszigetelten működik.
Hogyan méred fel, mit gondolnak az érintettek egy-egy témáról?
A legelső lépés nyilván az, hogy mindenki összegyűlik, és közösen beszélgetünk a témáról. Ahogy a kollégáiddal a médiaműveltség oktatásáról beszéltél, ugyanígy felvetheted a szabályozás kérdését is.
Ne várd, hogy a közös gondolkodásból valódi eredmény születik majd, a témáról való nyitott gondolkodásba könnyebb több résztvevőt bevonni.
Mi történjen ezen a beszélgetésen?
A felvezetés során hangsúlyozd ki, mennyire fontos, hogy részt vesznek.
Mutasd be nekik a témát: érdemes egyetlen szűkebb témát megjelölni, a mobilok szabályozását, az online bántalmazás kérdését vagy a kiberbiztonságot.
Mutass be a témával kapcsolatos példa-szituációkat, amelyekről véleményt alkothatnak. Szerencsés esetben vita is kialakul. A konszenzus pedig a későbbi szabályozás alapja lehet.
Néhány (elképzelt, de valóságosnak tűnő) példa:
Szexting
Tomi és Liza (12 évesek), mindketten hatodikosok, és már néhány hete járnak. A szexualitás felfedezése közben időnként “szexi” képeket küldenek egymásnak Snapchat-en. Tomi, mivel nem tudja, hogy rosszat tesz, lement néhány képet, és megmutatja a barátainak. Amikor Liza, a szüleivel együtt, jelenti ezt az osztályfőnöknek, az iskola úgy dönt, hogy nem avatkozik be. Szerintük Liza felelős azért, ami történt, és legközelebb jobban kéne figyelnie.
Dezinformáció
Misi (10 éves), egyre több olyan TikTok-videót néz, amely földönkívüliekről szól. Számos, tudományosnak tűnő bizonyítékot hallgat meg úgynevezett szakértőktől, akik arról beszélnek, hogy a földi embereket szép lassan hozzájuk a megszólalásig hasonlító ufókra cserélik ki. Mesél erről az osztálytársainak is, mert attól fél, hogy ők is “idegenek”. Lassan az egész iskolában elterjed a történet. Egy TikTok-videó szerint úgy dönthető el valakiről, hogy földönkívüli-e, ha leöntik szénsavas üdítővel. Misi ráönt egy palack italt egy osztálytársára, aki azonnal szól a tanárnak. A tanár nem érti a helyzetet, és megbünteti Misit.
Online bántalmazás
A téli szünet után a matektanár felfedezi, hogy Máté (16 éves) nagyon megváltozott. Sokkal csendesebb, és nem vesz részt a munkában, A tanár óra után rákérdez, mi a baj, de Máté kitérően válaszol. Miután egy hét alatt sem változik a helyzet, a tanár felkeresi az iskolapszichológust, és közösen ülnek le Mátéval beszélni. Kiderül, hogy az osztálytársai egy kamuprofilt készítettek róla az Instagramon, digitálisan szerkesztett képekkel. A profilnak már 132 követője van, leginkább iskolatársak. Az iskolapszichológus magához hívatja azokat a diákokat, akik a profilt készítették, és kötelezi őket, hogy töröljék.