Jó gyakorlatok a középiskolában

A középiskolás korosztály számára is többféle tananyag érhető el, nemzetközi és hazai példákat is bemutatunk.

Nemzetközi jó gyakorlatok - középiskolásoknak

Hate Out! játék: a gyűlöletbeszéd normális? (Olaszország)

Magyar nyelven sajnos nem, de angolul és németül is elérhető az online szerepjáték, amelynek célja a gyűlöletbeszéddel kapcsolatos tudatosítás. A játékosok egy közösség tagjait alakítják, akik különféle online gyűlöletbeszéd-típusokkal szembesülnek, élethű történeteken keresztül.

A tananyag a kritikai gondolkodás készségeit és a digitális médiaműveltséget fejleszti, és bemutatja azt is, hogyan hat a gyűlöletbeszéd egy közösségre. A játékot a diákok önállóan játszhatják. Innen érhető el.

A mesterséges intelligenciával készült videótartalmak értelmezése (Finnország)

A linken található, angol nyelvű videóban egy középiskolai tanár meséli el, hogyan épített fel egy tanórát, amelyen mesterséges intelligencia készített elemzést politikai hirdetésekről - a diákoknak a hirdetést az elemzéssel kellett összepárosítaniuk. A foglalkozásnak az MI által generált képek elemzése is a része volt. A videó linkje.

Készíts összeesküvés-elméletet! (Belgium)

Az összeesküvés-elméletek és propaganda tanításának utolsó óráján a flamand tanárnő egy kreatív médiaszövegalkotási órát tervezett, amelynek során a diákok csoportmunkában összeesküvés-elméleteket állítottak elő.

A csoportok először egy-egy olyan ügyet, vagy társadalmi igazságtalanságot kerestek, amely foglalkoztatja őket, majd kitalálták, milyen célcsoportra szeretnének hatni az üzenetükkel. A videó linkje.

Mentális egészség és digitális média (Finnország)

A tanulók egy infografikán keresztül ismerkednek meg a digitális jóllét fogalmával, és reflektálnak az elmúlt heti médiával kapcsolatos élményeikre a mentális jóllét szempontjából. Elemzik szokásaikat, megosztják tapasztalataikat, és azonosítják a legfontosabb fejlesztési területeket. A folyamat során a diákok stratégiákat dolgoznak ki a médiával való egészségesebb kapcsolat elősegítésére és általános jóllétük javítására.

A tevékenység a következőkből áll:

  • Mi a digitális jólét?
  • Az agy egészsége és a média
  • Mentális egészség és média
  • Médiahasználat és öngondoskodás

További információ a https://mediakasvatus.fi oldalon, ahonnan az infografika is letölthető.

fsme_the_hand_of_mental_health_and_media_accessible.pdf

Hazai jó gyakorlatok

Az Idea Alapítvány tananyagai

Az Idea Alapítvány tanárképzést kínál a kritikai médiaműveltség fejlesztése iránt mélyebben érdeklődő tanároknak. A honlapján több, médiaműveltséget fejlesztő tananyag is található.

A Pajzs app elsősorban 13-15 éves diákoknak szánt webapplikáció célja a gyanús online tartalmak felismerésének gyakorlása.

Az app tulajdonképpen egy 100 kérdésből álló teszt, amely egy fiktív közösségimédia-oldalba van ágyazva. A játékban a felhasználó posztokat lát, azonban ezeket nem lájkolni kell, mint más közösségi platformokon, hanem el kell dönteni, hova soroljuk őket: gyanúsnak egy adott szempont alapján, vagy megbízhatónak. A tartalmak besorolásában a játékosokat fiktív szakértők segítik csetüzenetek formájában.

Az app elsősorban olyan pedagógusoknak nyújt segítséget, akiknek még nem volt lehetőségük elvégezni az Idea Alapítvány InfoGrund nevű tanárképzését, ugyanakkor szeretnék tanítványaik médiatudatosságát egy szórakoztató játék segítségével fejleszteni. A másfél-két óra alatt kitölthető játékot akár szorgalmi feladatként is kiadhatják diákjaiknak, mivel annak fejlesztési területei és céljai több ponton is kapcsolhatók az iskolai oktatáshoz.

Online kurzusok

Az e-learning anyagok – az információ megfelelő szűréséhez szükséges kompetenciák fejlesztése körében – egymásra épülő témakörök feldolgozását kínálják. Az első három anyag a közlő szándéka szerinti információtípusok témakörét dolgozza fel, kiemelve a közlői szándékok közül az eladás és a provokáció szándékát. A negyedik témakör az álhír-téma lélektani aspektusait viszgálja

A tananyag szöveges olvasnivalókra és az ismeretanyagot feldolgozó videókra épül, amit a megértést és a tudás elmélyítését segítő gyakorlatok kísérnek. A tananyag gazdag, a korosztály információs környezetéből vett illusztrációs példatárral segíti a készségfejlesztést.

A feladatok között kvíz jellegű, fogalompárosító, szövegalkotó és kifejtős feladatok egyaránt helyet kapnak, amelyek kitöltésének helyességéről a diákok azonnali visszajelzést és magyarázatot kapnak.

A Digitális Gyermekvédelem tananyagai

A Digitális káprázatok tanórák elsősorban az iskolában tanító pedagógusoknak szeretnének kézzelfogható támogatást nyújtani olyan médiajelenségek és problémák tanulmányozására, amelyek közvetlenül érintik a gyerekek mindennapjait és egyben korunk alapvető kulturális-társadalmi kihívásait.

Az egyes témák mögött megnyíló komplex óratervek és módszertani útmutatók elsősorban a digitális médiaszöveg-értelmezés és kritika, valamint a részvétel, az online kockázattudatosság és a tartalomalkotás képességfejlesztését szolgálják. 8-12. évfolyamon használható.

Egy-egy téma 2, 3 vagy 4 órában kerül feldolgozásra, gyakran kínálva fel digitális pedagógiai alkalmazásokat. Ehhez ajánlunk applikációt, és sokszor kidolgozott minta-feladatokat is. A tananyagokhoz módszertani és értékelési segédlet is tartozik.

A Digitális Témahét tudásbázisa

A Digitális Témahét oldalán számos tananyag található, amelyet a digitalizáció témáinak projekt fókuszú feldolgozását segítik. A Digitális Témahéthez egyébként is érdemes csatlakozni, kiváló kezdete lehet az iskolai médiaműveltség-oktatásnak.

Tananyagok a Nemzeti Közoktatási Portálon

A portálon - nehezen kereshetően ugyan - de számos, a médiával kapcsolatos interaktív tananyag található, elsősorban szintén a 8-12. évfolyam számára. Nem csak a média, hanem az etika, magyar nyelv és más tantárgyak között is találhatóak a médiaértéssel kapcsolatos tartalmak.

Complete and Continue