Jó gyakorlatok az általános iskolában
Számos megközelítést és alapelvet bemutattunk már. A következőkben néhány jó gyakorlatot mutatunk be - ebben a részben az általános iskolás, a következőben a középiskolás korosztály számára.
Nemzetközi jó gyakorlatok (angol és német nyelven)
Criticat - Angol
A gyerekeket nem tudjuk megvédeni az álhírekről, azonban felkészíthetjük őket arra, hogy kritikusan értékeljék az útjukba kerülő információkat. A Criticat 10-12 éves korú gyerekeket tanít kritikai gondolkodásra.
A kézikönyv történeteket, kérdéseket és gondolkodás-fejlesztő gyakorlatokat tartalmaz.
A Criticat a holland Mediawijs és a belga Odisee fejlesztése.
Hősi trükkök - digitális üzenet a palackban (német)
A tanulók a digitális média használatával egy hőst hoznak létre, és ezzel a valós és a virtuális világ megkülönböztetését gyakorolják, valamint felismerik, hogyan lehet a valóságot a digitális tervezéssel alakítani. A program során számos IKT tapasztalatot szereznek.
További információ az osztrák Education Group honlapján: Heldentricks
Hazai jó gyakorlatok:
Alsósokra hangolva - Médiatudatosságot fejlesztő óratervek
A Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság által üzemeltetett Bűvösvölgy Médiaértési Központ honlapján a Médiaszertár pedagógusoknak aloldalon számos tananyag cikk, oktatási célú videó található.
A 10 óraterv és feladat külön-külön, és tematikusan összefűzve is használható. A témák között szerepel a körülöttünk lévő digitális világ, az adatvédelem, a digitális identitás is.
Médiaguru -Hogyan legyél tudatos az online térben tananyag 10-14 éveseknek
A Vodafone e-skola oldalán található interaktív óravázlat és tananyag az álhírek, hoaxok és a tudatos videójáték témájában két-két interaktív tanórát kínál.
Bevezetés a médiaműveltség kérdéseibe: A spagettiszüret (Németország)
Az általános- és középiskolások számára is élvezhető áldokumentumfilm egy klasszikus hoax, április elsejei tréfa, amelyet a BBC munkatársai készítettek 1957-ben.
A diákok a videó elemzésével a médiatartalmak hitelességének felismerését gyakorolhatják. Valódi, vagy hamis tartalomról van szó? A filmnyelvi elemek, a narráció, a hang és a műfaj elemzése segíthet eldönteni.
Hogyan?
Nézd meg a videót a tanítványaiddal, és vitassátok meg. Először páros munkában beszéljék meg egymással, amit láttak. Ezután csoportos megbeszélés következhet, ahol a párok megosztják reflexióikat. A gyakorlat a kritikai gondolkodás készségeit fejleszti.