A diákok érzései

Az online érzelmek kezelése

A korábbi modulokban már bemutattuk, mi a médiaműveltség lényege: a média aktív, tudatos kritikus használata. Azonban nem elég, hogy elméletben tisztában vannak ezzel: a személyes gyakorlatukba is át kell ültetni. Különösen fontos, hogy ne csak a médiaműveltséggel kapcsolatos ismereteknek és készségeknek legyenek a birtokában, hanem képesek legyenek ezeket a gyakorlatba is átültetni. Többek között azt is meg kell tanulniuk, hogyan használják a médiaműveltséggel kapcsolatos készségeiket arra, hogy szabályozzák az érzelmeiket - például a közösségi média használata közben. Kutatás is alátámasztja, hogy azok a fiatalok, akik képesek erre, kevesebb negatív érzéssel szembesülnek a közösségi média használata közben, és az önbizalmuk is nagyobb. (Schreurs & Vandenbosch, 2020)

Példa:

Amikor egy 15 éves találkozik egy tökéletes profillal az Instagramon, lehet, hogy tudja, hogy a mögötte álló valós személynek nem feltétlenül tökéletes az élete. A tudatosság ellenére összehasonlíthatjq magát vele, és féltékenységet érezhet, mert nem tudja, hogyan kell viselkedni ebben a helyzetben. Másvalaki pedig megtanulhat olyan megoldási stratégiákat, mint például az olyan fiókok kikövetése, amelyek negatív érzelmeket keltenek. Ő talán tudja, mit kell tennie, de ez nem jelenti azt, hogy ténylegesen cselekedni fog.

Ezért a médiatudatosság fontos része, hogy nem csak a közösségi médiával kapcsolatos kritikai gondolkodást fejlesztjük, és ismereteket adunk át a közösségi médiáról, illetve megküzdési stratégiákat mutatunk, hanem az is fontos, hogy valóban, aktívan cselekedjenek is. Ezzel nem csak tudatos médiahasználók lesznek, hanem reziliensek és önállóak is.

Forrás: Schreurs, L., & Vandenbosch, L. (2020). Introducing the Social Media Literacy (SMILE) model with the case of the positivity bias on social media. In Journal of Children and Media (Vol. 15, Issue 3, pp. 320–337). Informa UK Limited. https://doi.org/10.1080/17482798.2020.1809481

A diákok hangulata

Amikor a közösségi médiával kapcsolatos érzelmekről beszélünk a diákokkal, hasznos, ha stratégiákat kínálunk nekik az érzéseik kezelésére. Fontos arra ösztönözni a diákokat, hogy megosszák saját tapasztalataikat az egyes, a közösségi médiával kapcsolatos helyzetek kezelésére. Bizonyára vannak jó megoldási mechanizmusaik, mint például, hogy elmondják a gondjaikat egy barátjuknak, vagy digitális detoxot iktatnak be.

Ha nem szeretnénk ennyire közvetlenül beszélni a témráról, bemutathatunk fiktív forgatókönyveket lehet amelyekben a szereplők különböző online interakciókat folytatnak. Egy lehetséges szituáció, hogy valaki felfedezi, hogy a barátai elhagyták őt egy közös programból, és ezt a közösségi médiában látja, vagy kizárva érzi magát, mert a barátai soha nem jelölik meg őt a fotókon.

A második modul alapján, ahol azt láttuk, hogy fontos megkérdezni a diákoktól, hogy mit csinálnak online, tervezhetsz egy olyan gyakorlatot, hogy online tartalom kiváltotta érzelmeikről beszéljenek.

Ez a megközelítés a Vibe Check (Mediawijs, KU Leuven & WAT WAT - Belgium) alapján készült.

A https://digitalisgyermekvedelem.hu/onlinsangoval oldalon magyarul is elérhetőek az ITU óvodásoknak és kisiskolásoknak (5-9 és 10-13 éveseknek) szóló munkafüzetei. Ezek tartalmaznak olyan példa-szituációkat, amelyek kiváló beszélgetésindítók lehetnek.

Az online zaklatás, kiközösítés témájával kapcsolatban számos tananyagot is találhatsz, beszélgetésindítónak például a Kék Vonal videója használható: https://kek-vonal.hu/tudastar/es-te-megosztanad



Complete and Continue