Médiaműveltség-tanár vagyok-e?

Állatok a média erdejében

Most, hogy már ismered a sajátodat, talán kíváncsi vagy a többi állatra is:

A mókus egy légtornász, akinek szinte semmi gondja nincs a digitális médiával.


A borz bölcs és alapos, könnyen megtalálja az utat, és szívesen meg is osztja tudását.


A vaddisznó egy digitális mindenevő, a szokásai rabja, és az ismert, egyszerű dolgokat részesíti előnyben.


A róka egy igazi opportunista, célorientált, ismeri a digitális média veszélyeit, de nem fél tőlük.


A macska saját elképzeléssel rendelkezik a digitális világról, és meglehetősen távolságtartó és kritikus a digitális médiával.


A nyuszi egy kicsit fél a digitális világtól, ezért igyekszik minél kevesebbet használni.


Az őz rejtőzködik a digitális hálózatokon: bár jelen van, nem kockáztat: nem vásárol és nem oszt meg semmit online.


A sündisznó könnyen túlterhelődik és fenyegetőnek érzi a digitális világot, a lehető legkevesebbet van online, hiányzó készségei és tudása miatt.


A medve rendelkezik a szükséges alapvető készségekkel, és nagyon motivált, azonban folyamatosan új kihívásokba ütközik.


A farkas tudatos és intelligens, de néha félreértik, mert a kommunikációs készségei nem tökéletesek.

Minden állat különböző, megvannak a saját erősségei és gyengeségei. Együtt kell működniük a média erdejében, és segíteniük kell egymást a médiaműveltség, a tudatos médiahasználat fejlesztése érdekében.

A médiaerdő állatait hozzárendeltük a Pedagógusok Digitális Kompetenciájának Európai Keretrendszere (DigCompEdu)* 6 kompetenciaszintjéhez.

A pedagógusok digitális kompetenciaszintjének meghatározása

*A DigCompEdu az Európai Bizottság által fejlesztett keretrendszer, melynek célja, hogy támogassa és bátorítsa a pedagógusokat a digitális eszközök oktatást fejlesztő és megújító használatában.

Forrás: Punie, Y., editor(s), Redecker, C., European Framework for the Digital Competence of Educators: DigCompEdu , EUR 28775 EN, Publications Office of the European Union, Luxembourg, 2017, ISBN 978-92-79-73718-3 (print),978-92-79-73494-6 (pdf), doi:10.2760/178382 (print),10.2760/159770 (online), JRC107466.

https://tdk.hu/oktatoknak/digitalis-oktatasi-kompetencia


Elkezdhetem, ha nem vagyok tökéletes médiaműveltség-tanár?

Nem számít, melyik állat vagy, a médiatudatosság folyamatos tanulás, mindenkinek. Nem szükséges addig várni, amíg teljesen biztosnak érzed magad. Nyugodtan elkezdheted a médiaműveltség oktatását. Többet tudsz a médiaműveltségről, mint gondolnád!

Tanárként valószínűleg már eddig is használtál olyan módszereket, adtál olyan feladatokat, amelyek a médiaműveltséget is fejlesztették, csak nem tudatosítottad. A következőkben ezért - a DigCompEDU alapján - áttekintjük azokat a témaköröket, amelyek érintik a médiaműveltséget is.

Miért van szükség a médiaműveltség oktatására?

Mediji su prisutni u svim aspektima naših života. S obzirom na to da su mladi od rane dobi uronjeni u okruženje prepuno medija, važno je integrirati medijsku pismenost u kurikul. Odgovornost učitelja nije samo poučavanje učenika pravilnom korištenju medija, već i poučavanje vještinama kritičkog razmišljanja koje su ključne za snalaženje u njihovim svakodnevnim online digitalnim aktivnostima. Digitalno doba u kojem živimo potiče medijsku pismenost te učenicima pruža potrebne alate za korištenje i razumijevanje medija na dobro promišljen način.

Complete and Continue